Dějěpis
Franská Říše
Frankové pod vedením krále Chlodovíka v 5. st. sjednocují další kmeny na území dnešní Francie a zakládají nový stát - Franskou říši.Později útočí i na slovany ,kteří žili na našem území ale jsou poraženi.V 8. st. útočili na franskou říši arabové ,ale Frankové je v r.732 porazili v bitvě u Poitiers porazili.Panovníci získali půdu na dobytých územích.Její část propůjčovali členům vojenské družiny za pomoc v boji.Říká se jí feudum - léno a vojáci se stávají leníky panovníka.Časem ale půdu získávají dědictvím a říkají si šlechta.Sami na své půdě nepracují ,ale propůjčují ji svým poddaným.Ti jim za to platí tzv. rentou.Ta měla tři formy :
1.část úrody (v naturáliích)
2.peníze
3.robota (práce na panském)
poddaní navíc platili daně a desátek církvi.Jsou majetkem pána =>nevolníci ,musí mít jeho souhlas ke sňatku ,studiu......
Panovník (vlastník veškeré půdy)
Vojenská družina - leníci ,později šlechta
Nevolníci - poddaní
Platí za půdu ,platí daně panovníkovi ,platí církvi desátky
Největší rozsah Franské říše byl okolo r.880 za vlády Karla Velikého.V r.880 se nechal Karel Veliký korunovat císařem.Podporoval kulturu a vzdělání.Po jeho smrti se říše začíná rozpadat.V r 843 se říše rozdělila na tři části : Západofranská (Francie) , Výchdofranská (Německo) , Lotharingle (část Francie a Itálie). (Verdunská smlouva)
Slované
Při stěhování národů se Slované za svých původních sídel v severovýchodní Evropě přesunuli do Evropy na místa uvolněná Germány. Při tom se rozdělili na tři skupiny.Slované v 5.-6. st. žili v kmenecha živili se převážně zamědělstvím.
Sámova říše
Kmeny na našem území byly napadány Avary z Asie.Nechali se Slovany živit , muže nutili vstupovat do vojska.Slované se proti nim spojili.V roce 623 vzniká říše pod vedením franského kupce Sáma - Sámova říše.Avary se jim podařilo porazit.Avaři se usadili na území dnešního Maďarska.Na Sámovu říši začali útočit Frankové.v r.631 u Vogastisburku Slované zvítězili.Frankové už nezaútočili.Po smrti sáma v r.658 se říše rozpadá.
Velkomoravská říše
V 9. století byla na našem území dvě velká knížectví -